niedziela, 13 stycznia 2013

BAMBI

Animation & Coming-of-Age & Children's, 1942


Czyli... jakiej płci jest Bambi? Męczy mnie, że tego nie wyjaśniają jakoś szybciej. Rodzi się i wszyscy przychodzą go zobaczyć, ten króliczek podchodzi i go sobie ogląda z każdej strony... Niepokojące. Mówi jak chłopiec albo i dziewczynka, wygląda jak chłopiec lub dziewczynka, nikt w filmie nie wydaje się tym zdziwiony i zachowują się, jakby wiedzieli, albo udają że wiedzą. Bambi to nie jest też zbyt jednoznaczne imię. Martwi mnie trochę ta obojnaczość filmu, poważnie.
I w końcu okazuje się, że jest chłopcem. I naprawdę nie wiem, czy to lepiej czy gorzej wobec tych scen z królikiem który go tam dotyka, łapie za nogi na lodowisku i tak dalej. A dziewczynka jelonek różni się z wyglądu od niego tym, że ma... dłuższe rzęsy? I tyle.


Generalnie całość nie jest do końca filmem, jest bardziej doświadczeniem do oglądania. Te wszystkie animacji, tła, kolory, to wszystko jest wręcz niemożliwie piękne i urocze. A zwierzątka leśne sobie po tym skaczą, biegają, fruwają, śpiewają nawet, i tak mija film. Są elementy coming-of-age, czyli bohater po urodzeniu sobie chodzi i uczy się świata. Dziwi się na widok śniegu, myli ptaki z motylami, a skunksa nazywa kwiatem (btw, czemu ten skunks jest tak bardzo homo?), ale to tyle. Niby dorasta ale robi to tak po prostu, jakby to była kwestia wzrostu. Potem patrzy na jedyną dziewczynę jelonek na całym świecie więc nie ma wyboru, zakochuje się w niej a przynajmniej tak to zostaje nazwane przez pozostałe postaci z filmu. Ogarnijcie jaki syf by się zrobił, gdyby w tym filmie było więcej damskich jelonków w wieku Bambiego.

Całość jest cukierkowa, ale nie aż tak by nie dało się tego ścierpieć, z wyjątkiem kilku scen. Jest też kilka mocniejszych, jak wataha psów przygnieciona kamieniami, ale poza tym seans mija... miło. Widoczki, nieśpieszny klimat (z powodu tego, że film nigdzie nie zmierza), to potrafi wystarczyć. Jak na to, w co ten film celuje - osiąga dobry poziom. To co jest tu dobre, jest naprawdę dobre. Po prostu jest tego mało.


6/10.
http://rateyourmusic.com/film/bambi/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz