niedziela, 27 stycznia 2013

STYLE WARS

Art Documentary, 1983


Lata 80, Nowy York. Kultura hip-hopu, kiedy to każdy zaczynał mówić językiem graffiti, break-dance'a i wspomnianego hip hopu. Biali, czarni, Latynosi - wszyscy się w tym odnaleźli, a ich celem było zostawić swoje imię na wagonie metra podróżującym do każdego zakątka miasta, pokazując wszystkim mieszkańcom jego dzieło i kto je zrobił.

Reżyser naprawdę wyszedł do tych ludzi, pogadał z nimi, dowiedział się sporo, i to na wielu poziomach. Jeden grafficiarz nie miał prawej ręki gdy zaczynał szkicować, inny mówił o wszystkim swojej matce która w ogóle tego nie rozumiała i cały czas się o niego martwiła, gdy o 2 w nocy wychodził by pomalować wagon. Jeden maluje, by bombować wagony. Drugi robi to dla siebie. Inny dla podobnych sobie. Zwykli ludzie nawet nie potrafią odczytać jego graffiti, więc oni go nie obchodzą.


Kiedyś wagony zamykane były na weekend i wyjeżdżały dopiero w poniedziałek. Teraz zatrzymuje się na 10 minut i zdążysz namalować kontury, wszystko się zmieniło. Każdy tworzył własny styl, każdy dokładał coś od siebie, wszystko się rozwijało i żyło, nabierało tempa. Różni urzędnicy główkowali nad tym, jak nie pozwolić na taki wandalizm, zwykłe mycie tylko rozmazywało i mieszało malunki ze sobą, wnerwiając tylko autorów. Sami grafficiarze zaczęli się ku*wić, gdy trafił się w końcu taki co zamalowywał ich robotę swoim graffiti, albo gdy członkowie innej ekipy kradli ich ruchy taneczne, samemu nic nie wymyślając. Powstały też wystawy graffiti, dzięki którym dzieciak mógł zarobić na swojej pracy. Wszystko się zmieniało, każdy w końcu żarł się z każdym.

Ciekawe, jak to wygląda dziś.

Dwie myśli:
- byłem strasznie biały w podstawówce. Przynajmniej w niektórych klasach.
- póki graffiti da się rozczytać, nie mam nic przeciwko niemu.Mimo początkowego sceptycyzmu, ten dokument pozwala spojrzeć na ścianę w metrze i dostrzec tam nie tylko chuje namalowane markerem. A potem wychodzi daleko ponad to, mieszcząc wszystko w niecałych 70 minutach.


7/10
http://rateyourmusic.com/film/style_wars/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz