środa, 20 marca 2013

(dla fanów) BABYLON 5: In the Beginning

Science Fiction, 1998


Premierę miał kilka tygodni przed finałowym sezonem, a potrzebną wiedzę by oglądanie go miało sens zdobywa się w pilocie... I 1x08, 2x01, i po środku czwartego sezonu sporo się dopowie... W sumie więc najlepiej po całym sezonie czwartym obejrzeć.:) Choć początek może wprowadzić zamęt, ponieważ przenosimy się około 20 lat do przodu względem tego, co wcześniej widziałem. Dokładnie to do momentu, gdy Sheridan przeniósł się w przyszłość w sezonie trzecim. Londo jest cesarzem, a do jego gabinetu zakrada się dwoje dzieci. Cesarz pokazuje im swoją pieczęć, pozwala nawet jednemu ją założyć. Dzięki temu zostaje ono na chwilę władcą, i może zażyczyć sobie czego tylko chce. Chłopiec chce usłyszeć wielką historię, z bitwami i w ogóle. Londo cofa się więc o 35 lat do tyłu, by opowiedzieć o tym, jak wybuchła wojna między Minbari i Ziemią.



Nie jest to samodzielna historia. Część zostaje pokazana tutaj, jednak wiele innych które były w serialu, tutaj są pokazane w szczątkowej formie. Nominacja Delenn na członka Szarej Rady, śmierć mistrza - szepcze wtedy kilka słów do niej. Te usłyszycie dopiero w 4x14. Czemu trójkąt zabłysł, gdy składała przysięgę? Też dowiecie się z serialu. A w filmie zobaczycie np. jak wyglądało to wszystko ze strony Ziemi. Od pierwszej pomyłki, aż do pogodzenia się z faktem, że tej wojny nie można wygrać. Dowiecie się między innymi, że Ziemia od pewnego momentu cały czas nadawała wiadomość o kapitulacji, ale Minbari na nią nie odpowiadali.

Poza tym - wejdziecie w świat pogodzony z tym, że zbliża się jego wymarcie. Brzmi obiecująco, prawda? Battle of the Line również jest dłuższa i bardziej widowiskowa niż w 1993 roku, ale to chyba oczywiste.

Problem z filmem jest taki, że gdy cała uwaga jest skupiona na tym konflikcie to wydaje się on zwyczajnie słaby i niewystarczający. Dosyć szybko okazało się, że to była pomyłka i tyle, ale nie zaprzestali holocaustu. Przydałoby się dodać ze dwa wydarzenia, które by przekonały widza, że faktycznie Minbari nie mają wyboru i muszą kontynuować co zaczęli.

Jaka jest ostatecznie wartość filmu? Chyba tylko zaostrzenie apetytu by dalej oglądać serial. W końcu po coś przeskoczono te 20 lat do przodu, nie?...



6/10
http://rateyourmusic.com/film/babylon_5__in_the_beginning/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz