poniedziałek, 20 maja 2013

PSIE SERCE (udane!)

Drama & Science Fiction, 1988


138 miejsce wśród najlepszych filmów na RYM. Czarno-biała opowieść o psie, którego zmieniono w człowieka.

Przede wszystkim, film poraża klimatem: ujęcia smutnego ZSRR z początku XX wieku, warunków jakie wtedy panowały i ludzi wtedy żyjących. Miesza się to z narracją z OFF-u w wykonaniu wspomnianego psa, który ma żywot gorszy od ludzi, a widz poznaje to z jego perspektywy. Na dodatek ma on głos kogoś bardzo starego, bardzo zmęczonego, poddanego.

Gdy pojawiają się pozostali bohaterowie - profesor który przeprowadzi zabieg zamiany psa w zwierzęcia, oraz jego przyjaciel - film okazuje się mieć klasę. Po prostu klasę. Bardzo rzadko widuję w kinie ludzi mających tyle godności i zasad których się trzymają. Ostatnio z 2 lata temu, w "Pożegnalnym walcu", tam była postać matki na drugim planie która również... miała klasę.

W "Psim sercu" sprawa jest bardziej skomplikowana, bo to główne postaci, mające więcej czasu ekranowego. Ale dano radę - sposób w jaki się zachowują oraz traktują innych, nawet gdy ci wyjeżdżają z największą głupotą, oni nadal z nimi dyskutują na poziomie. O tym w zasadzie jest cały film: o konflikcie takich ludzi jak profesor z zasadami panującymi w Związku Radzieckim. Zwróćcie uwagę na scenę, w której Szarik był za podzieleniem wszystkiego po równo, co mu profesor odpowiedział. Piękne.:)

Mądry film. Szkoda, że tak nieznacznie rozbudowany.


- O co chodzi, jeśli mogę zapytać?
- O tego psa co pan go w człowieka zmienił!
- A, chodzi o to, że mówił? To nie znaczy, że był już człowiekiem!


7/10
http://rateyourmusic.com/film/собачье_сердце/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz