sobota, 21 września 2013

Umrzeć powtórnie

Neo-Noir, 1991


Kenneth Branagh pierwszy raz dobiera się na ekranie do Emmy Thompson (chociaż nie oglądałem "Henryka V" z '89 roku, może tam już startował). Tym razem on gra detektywa który ma za zadanie pomóc kobiecie z amnezją, która na dodatek zapomniała języka w gębie. Gdy nikt się po nią nie zgłasza, jedynym rozwiązaniem wydaje się hipnoza... Wierzycie w życie po życiu? Okazuje się ono istotne dla fabuły. Szczególnie kwestia karmy, i to, że po śmierci odradzamy się jako ktoś inny, ze sposobnością odpłacenia się temu, kto nas zranił... albo by zostać zranionym, jeśli było odwrotnie.

Dopóki ktoś z twórców nie zacznie tego traktować zbyt poważnie, było ciekawie. Kiedy jednak tak się stanie... tego już nie udało się odwrócić. Klimat był solidny, podobnie fundamenty fabuły, ale gdy zaczęto zbyt uważnie przyglądać się szczegółom, sporo magii uleciało by nie wrócić. Pozostały momenty, sceny które miały "to coś". Np. romans wypadł całkiem nieźle! Spacerują nocą i nagle on proponuje: "Chodźmy potańczyć na dachu". Na co ona odparła: "A jeśli będzie padać?". "W słonecznym LA? Mowy nie ma.". Następna scena, deszcz pada aż miło a oni i tak tańczą... miłe! Takich momentów jest w tym filmie kilka. I będę je wspominał z uśmiechem.

Scenarzysta nie poradził sobie z rozłożeniem tej historii na bohaterów, w wielu scenach nie wiadomo, co dana postać tam w ogole robi i jak tam trafiła, nie wiem jaki był cel dla Robina Williamsa w tym filmie, oraz mam wrażenie, że zakończenie w stylu "Piły" ma kilka niejasnych punktów... ale poza tym to udany film, i fani gatunku będą usatysfakcjonowani. Trochę.


5/10
http://rateyourmusic.com/film/dead_again/


Ranking filmów Branagha

1. Wiele hałasu o nic - 7+/10
2. Stracone zachody miłości - 7/10
3. Czarodziejski flet - 7/10
4. Frankenstein - 6/10
5. Pojedynek - 6/10
6. Umrzeć powtórnie - 5/10
7. Thor - 5/10

2 komentarze:

 1. Wiadomość SPAM od andżeja:

  Dobrze, że umieściłeś ten ranking filmów Branagha bo bym musiał go ogarnąć, ale szkoda że nie widziałeś Henryka i Hamleta.
  Pozycje 2 i 3 mają strasznie chuyowe oceny na IMDb, ale opisy wydają mi się ciekawe więc może spróbuję kiedyś.
  Do tej pory widziałem 1 i 7. A Emma Thompson to moim zdaniem najlepsza aktorka ever...

  - goandrewgo

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 2 to fajny film, na podstawie Szekspira, śpiewają i jest wesoło tam.
   3 ma chyba najlepszy opening w historii, szczęka opada co tam kamera robi. Choć to pewnie tylko markowany masterszot.... Ale też dobrze wyreżyserowany obraz.

   Najlepsza aktorka ever to... cholera, nie mam propozycji.

   Usuń