czwartek, 31 października 2013

Czy zabiłbyś dziecko?

Psychological Horror, 1973Para turystów, w tym kobieta w zaawansowanej ciąży. Wynajmują łódkę by popłynąć na wyspę i odpocząć przez 2 tygodnie, 4 godziny drogi od brzegu Hiszpanii. Jest tam mała wioska, w której będą mogli wynająć pokój... Ale po przybyciu okolica wydaje się wymarła. Tylko pojedyncze dzieci biegają gdzieś w tle bez słowa, znikają tak szybko jak się zjawią.

Nie wiem, czy powinniście czytać dalej. To horror nietypowy, chociaż jednocześnie stosujący podobny schemat co każdy film z seryjnym mordercą lub plagą w stylu zombie i innych piranii. Ale nie tak, jak to widzieliście wcześniej. Jest sporo napięcia i na pewno warto to obejrzeć, chociaż po seansie do głowy mogą przyjść dziwne myśli.

Chcecie czytać dalej? Super. Film otwiera seria wywracających żołądek kronik dotyczących tego, ile dzieci zginęło np. podczas drugiej wojny światowej. W Auschwitz. Wiele. Wiadomo: niewinne, bezbronne, czyste - takie na pewno były gdy umierały, prawda? Wielka, okropna strata. A co, jeśli to właśnie banda dzieci wykorzysta swój wizerunek, by wybić do nogi całe miasteczko? Czy strzeliłbyś do dziecka? Nawet jeśli byłeś świadkiem rzeczy, które one robiły, a których sam Jigsaw by się nie powstydził?

Bardzo nieprzyjemny film. I trochę zbyt na tym fakcie polegającym. Znajdzie się tu kilka scen na które nie było pomysłu, lub zmierzających donikąd, jak próby sprawienia wrażenia, że jest odpowiedź, dlaczego te wszystkie rzeczy miały miejsce. (Zresztą dziwne, że akurat ten film nie doczekał się kontynuacji. Tylko remake'u) Wiele momentów w środkowej części filmu to wałęsanie się po pustych uliczkach, które w nic nie zostają rozbudowane. Motyw z ciążą nie jest dobrze wykorzystany z wyjątkiem końcówki, wtedy zresztą są sceny niczym z najlepszych westernów. Wiele klimatu, napięcia, a każda scena z krwią jest jednocześnie subtelna (nie pokazują samego aktu) oraz bardzo wyraźna. Czułem się, jakbym naprawdę zobaczył tego dziadka rozszarpanego hakami.

Zdecydowanie trzeba zobaczyć, jeśli ktoś by chciał nietypowe Halloween.


7/10
http://rateyourmusic.com/film/_quien_puede_matar_a_un_nino_/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz