poniedziałek, 21 października 2013

SOKÓŁ MALTAŃSKI

Film Noir & Mystery, 1941


Pamiętacie, jak Kevin po nocach oglądał stare, czarno-białe filmy dla dorosłych? Wtedy "dla dorosłych" oznaczało brutalne sceny. Przemocy. Strzelania się znaczy, z broni palnej. Zbaczam z tematu, chodziło mi o to, że "Sokół maltański" jest dla mnie filmem idealnie nadającym się do takiego typu seansu. Sam widziałem go trzy razy na starym VHS-ie, wtedy jest pełen klimat tego filmu. Na komputerze przy zasłoniętych oknach w środku dnia to już nie to samo.

Formuła niezestarzała się pewnie ani trochę. Cyniczny bohater który nikomu nie wierzy otoczony przez samych kłamców i manipulatorów, to się nie mogło znudzić. Nadal za każdym razem gdy każe "gadać prawdę", ja jestem zaskoczony. Nie ma drugiego takiego filmu. Takie ekranizacje Christie są powolniejsze, mają więcej klasy i tylko niektórzy tam kłamią, zresztą zawsze mają jakiś "pozytywny" powód, by zmyślać (ochraniać kogoś dobrego itd.). W "Sokole..." wszyscy stoją po tej drugiej stronie, kłamią, a gdy są przyparci do muru mówią co innego, i to też okazuje się kłamstwem. Prowadzą własną grę i nie ufają nikomu. A jednocześnie wszystko jest tu bardzo proste i szczere. Do póki masz coś do zaoferowania, grasz dalej, ale potem - odejdziesz samotny. Tylko cynizm może cię uratować.

Bardzo drapieżny i dynamiczny film, w imię czego poświęcono poczucie realizmu. Detektyw zagląda do biura raz dziennie, często na minutę, i akurat ktoś do niego przyjdzie, i już muszą wyjść... Innych klientów oczywiście nie ma, wszystko dzieje się tak szybko, że aż trudno temu dać wiarę. Nie przeszkadza to, warto o tym tylko wspomnieć. Dialogi, bohaterowie, tempo, gra aktorska, klimat, zakończenie... mistrzostwo. Tylko wypatrywać wieczoru przed telewizorem, kiedy to akurat dadzą "Sokoła maltańskiego"...8+/10.
http://rateyourmusic.com/film/the_maltese_falcon/


Top 5 Hustona

1. Sokół maltański - 8+/10
2. Noc Iguany - 8+/10
3. Asfaltowa dzungla - 7/10
4. Człowiek, który chciał być królem - 7/10
5. Pod wulkanem - 7/10

3 komentarze:

 1. Keep the change you filthy animal...

  Yebać stare filmy. Tylko Superman!

  - goandrewgo

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Akurat ciebie się tu niespodziewałem. Ale widocznie wiesz "what's up", więc się cieszę.

   http://youtu.be/RaNhmyl4TVU?t=28s

   Usuń
  2. Oczywiście, że wiem "what's up". Przecież widziałem 8 (!) filmów z lat '40.
   Can You Dig It??
   http://www.youtube.com/watch?v=V-OYKd8SVrI

   Usuń