czwartek, 14 listopada 2013

Na nabrzeżach

Crime, 1954


Zawsze lubiłem park w tym filmie. To zapewne nawet nie jest park, raczej skwer między kościołem i dokami. Widziałem go pierwszy raz jeszcze w 2007 (albo -08) roku, i do dziś pamiętam go bardzo wyraźnie. W ogóle cały wygląd miasteczka, doków, dachów, po prostu się wyróżnia. "Na nabrzeżach" kupiłem na dvd bo to był jedyny sposób by obejrzeć tego klasyka, będącego wysoko na liście fw. Czasy się zmieniają. Kilka miesięcy temu spojrzałem do programu, i ten tytuł dawali na Tele5, o 12 w południe.

Ginie jeden z robotników. Miejscowa mafia wyrzuca go na ulicę z wysokości kilku pięter. Siostra denata opierdala miejscowego księdza, że się w to nie miesza, co go budzi. Pozostali robotnicy wolą pozostać głuchoniemi. Tymczasem były bokser, rodzina jednego z członków mafii, zaczyna zastanawiać się nad swoim życiem...

Scenariusz jest cholernie dobry. Zwarty, prosty i bardzo dynamiczny. Sytuacja rozwija się jednocześnie w kilku miejscach (ksiądz, gangsterzy, główny bohater) na różnych poziomach (prawny, moralny, życiowy), dzięki czemu robi to również bardzo szybko. Zdarzenie mające miejsce rano do wieczora zbierze potworne żniwo. Ale jest dobry przede wszystkim dlatego, że bierze banalne schematy będące odpowiednikiem bajek Disneya dla mężczyzn, i opowiada przy ich pomocy historię w którą można uwierzyć. W bardzo prawdziwy i brutalny sposób przedstawiono historię człowieka, który musi dowiedzieć się, czym jest prawdziwe przyjaźń, oraz na czym polega prawdziwe męstwo!... Przy aprobacie postaci posiadającej przeciwną płeć i zero charakteru, która bardzo go kocha.

Scenariusz skrzętnie to ukrywał, ale bardzo się starano. Muzyka jest wyolbrzymiona, wstanie z krzesła jest ilustrowane jak wybuch wulkanu. Wrażliwa strona Terry'ego pokazana za pomocą gołębi którymi się opiekuje ("Karate Kid 4"). I to zakończenie, tak bardzo przedramatyzowane, aż wywołuje ból. Mogę uwielbiać ten film, ale zakończenie zawsze było koszmarne.


7/10
http://rateyourmusic.com/film/on_the_waterfront/


Top 5 Kazana

1. Na wschód od Edenu
2. Wiosenna bujność traw
3. Na nabrzeżach
4. Układ
5. Tramwaj zwany pożądaniem

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz