sobota, 6 grudnia 2014

W zawieszeniu (7/10)

Psychological Drama, 1987


Czy egzystencja z wyboru wciąż może być życiem? Bohater tej opowieści, uciekający przed niesłuszną karą śmierci Marcel, znajduje schronienie w piwnicy swojej żony, Anny. Nikt nie wie, że wzięli ślub, nikt nie kojarzy jej osoby z tym człowiekiem. Jest bezpieczny... może tu się urządzić. Przeczekać. Nie musi wychodzić... Życie wypełnione czekaniem, bezruchem, samotnością. Wszystko w kontekście powojennej Polski roku 1949.

To mógł być beznadziejny film, i za sam fakt, że jest inaczej, należą mu się brawa. To film o facecie, który siedzi w piwnicy. Źródłem konfliktu jest upływ czasu - im dłużej film trwa, tym jest gorzej i dłużej Marcel żyje bez nadziei, coraz trudniej jest mu utrzymać przytomność umysłu i powód, do dalszego oddychania. Ani przez chwilę widz nie musi sam sobie o tym przypominać, by nie zasnąć, twórcy sami sobie radzą, tworząc jednak intensywną i gorzką opowieść Bardzo subtelnie i naturalnie opowiadają o upływie czasu albo przeżyciach bohatera. Marcel to twardy chłop, nie chce nawet by jedyna osoba która wie o jego miejscu przebywania - żona - go odwiedzała. Nie ma tu też podpisów, informujących o tym, że minęło 100 czy 50 lat.

Sporo się jednak dzieje w życiu Marcela i Anny, ale szczegółów nie zdradzę. Dość powiedzieć, że mimo wszystko nie ma powodu, by się nudzić. To ciężkie, depresyjne, smutne kino, które potrafi utrzymać uwagę widza przez 90 minut pomimo bardzo trudnego materiału, będącego bazą opowieści. Mądre, wrażliwe polskie kino.
 (sam musiałem dodać...) https://rateyourmusic.com/film/w_zawieszeniu/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz