piątek, 1 listopada 2013

The Incredible Shrinking Man

Body Horror & Adventure, 1957Polskiego tytułu nie będę dawać, bo za długi. Film który nie załapał się na okres Halloween, ale też całkiem nieźle pasuje jako deser na następny dzień. Scott Carey zauważył, że jego spodnie są na niego za duże. Koszula też. Schudł 5 kilo w ciągu tygodnia. Zmierzył sobie wzrost - jest mniejszy niż kiedyś. Ludzie przecież się nie kurczą. Ale Scott Carey owszem. Po jakimś czasie żaden naukowiec nie może temu zaprzeczyć.

Sporo mojej frajdy z oglądania wynikało z zachwycania się tym, jak to wszystko tu zrobiono, jak wielką pomysłowością się tu wykazano, a także inicjatywą w drugiej połowie filmu. Dla bezpieczeństwa powinniście odjąć oczko od mojej oceny, i wtedy rozważyć oglądanie. Pierwsza połowa to miękkie kluchy w stylu malutki człowiek znajduje małą kobietę i świat od razu jest piękniejszy (plus dla urozmaicenia policzek dla karłów w błędnym ich pokazywaniu). Nad całością wisi narracja z offu głównego bohatera, który często popada w pretensjonalność, a efekty specjalne wyglądają... dziwnie. Makiety i inne sztuczki wypadają znakomicie, ale przy scenach które dziś zrobiono by na greenscreenie zachowa wprawdzie perspektywę i ogólnie wyglądano to nieźle... Ale nie dodano cieni. Więc ludzie biegają a pod nimi nic. Może wtedy to nie było możliwe, ale co to obchodzi dzisiejszego widza?

Wciąż jednak ten film ma sporo do zaoferowania. Zaczyna od prawdopodobnego wyrażania obawy społeczeństwa przed efektami radioaktywnymi - tajemnicza mgła w którą bohater wpłynął podczas rejsu jest jedną z dwóch sugerowanych przyczyn jego przypadłości. A potem cofa bohatera do czasów wręcz prehistorycznych, do podstaw człowieczeństwa i dalej, każe sobie wyobrazić, co by było, gdyby bohater nie był wyodrębniony, gdyby to stało się większej liczbie ludzi. Jak wtedy wyglądają wszystkie osiągnięcia człowieka, jak wiele zależy od wzrostu - czegoś nie zauważalnego, niebranego pod uwagę. Momentami bohater nawet traci status człowieka, by stać się odrębnym gatunkiem, równym innym które człowiek pogardza. I tak dalej... sporo tu upchnięto jak na kino przygodowe, ambicje twórców musiały być spore. I dzięki nim ten film jest taki ciekawy po ponad 60 latach.


7/10
http://rateyourmusic.com/film/the_incredible_shrinking_man/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz