sobota, 4 maja 2013

SOUND CITY (niezłe)

Rockumentary & Music Documentary, 2013About halfway through the session, I kind of looked over at Krist when we were playing, and we were going for it. And you know, Krist was moving the way he used to move, and you were getting into it... and I was playing. And I thought, "Oh, my god! This is like Nirvana!". And then, "Wait. Paul McCartney is here?"


Słyszeliście o Sound City? To studio nagraniowe, które wyróżniało posiadanie najlepszego sprzętu, który w tamtych czasach kosztował ponad dwa razy niż dom. Ale nie tylko. To pamiątka osobista dla setek artystów, pamiętająca czasy gdy nie było komputerów a nagrywanie było czymś więcej. Było sztuką. Wraz z cyfryzacją okazało się, że w programie komputerowym można symulować wszystko z wyjątkiem "ludzkiej cząstki". Dave Grohl wykonał ten film, na cześć tego wszystkiego po trochu: owej ludzkiej cząstki, wspomnianej konsoli, muzyków, tamtych czasów, samego "Sound City".

To nie jest spektakularny film. Jest skromny, osobisty, to laurka. Dla muzyków którzy tu wystąpili to coś więcej, sam pan Grohl mógł dzięki niemu zagrać z człowiekiem, który zainspirował go do tworzenia muzyki. Jako widz moglibyście oczekiwać pewnie więcej, ale tego tu nie ma. Całość z początku jest historią studia, z czasem rozwija się w jam session i nagrywanie soundtracku, będącego wprawdzie hołdem dla tematu tego dokumentu, ale to nadal teledysk.

Obejrzeć na pewno warto. Rick Springfield, Neil Young, Tom Petty (Tom Petty and the Heartbreakers), Rick Rubin (na bosaka i z włosami w każdym kierunku), większość Fleetwood Mac (Stevie Nicks, Mick Fleetwood, Lindsey Buckingham), Trent Reznor (Nine Inch Nails), Lars Ulrich (Metallica), John Fogerty (CCR), zdjęcia archiwalne Nirvany, setki okładek albumów, nawet Barry Manilow powie dwa zdania. Plus kilkanaście osób zajmujących się dźwiękiem, ale pewnie o nich nie słyszeliście.

Po seansie posłuchajcie wspomnianego soundtracku na Spotify. Szukajcie po prostu płyty "Sound City: Real to Reel"


6/10
http://rateyourmusic.com/film/sound_city/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz