piątek, 18 października 2013

Narkotykowe szaleństwo

Propaganda Film & Drugsploitation, 1936Kojarzycie mity w stylu "Zapalił skręta po czym zabił rodzinę siekierą"? Z pewnością. Bill Hicks z tym walczył, Nostalgia Critic się z tego śmiał, South Park krytykował. Najwyraźniej zaczęło się to już w latach 30, wraz z serią filmów propagandowych "Tell Your Children", w których między innymi przedstawiano marihuanę jako coś bardziej szkodliwego od heroiny. I odpowiadali za to ludzie nie mający zielonego pojęcia o czym mówią, co dziś jest jasne nawet dla takiego laika jak ja.

Pewnie gdyby temat interesował mnie bardziej, lub gdybym żył w innych czasach... Dziś złość na to wydaje się dosyć bezcelowa, i tak wszędzie się o tym mówi, z samego filmu i mitów jakie przedstawia wszyscy tylko zdrowo się śmieją... Sam się śmiałem, choć chyba nie z powodu samego filmu. Widzicie, oglądałem wersję po koloryzowaną, w której dym z narkotyków miał barwę fioletową. Lub zieloną. Kosmos...

Poza tym z filmu przemawia w pewnym stopniu prawdziwy strach. Czuć, że tego nie tworzyli źli ludzie, którzy chcą szerzyć kłamstwo, tylko zwyczajni głupcy którzy najwyraźniej powtarzają co sami usłyszeli, święcie w to wierząc. A przynajmniej część takich ludzi była na planie. Takie miałem wrażenie.


2/10.
http://rateyourmusic.com/film/reefer_madness/

2 komentarze:

  1. Źle odbierasz ten film, to klasyk kina eksploatacyjnego, ale bardzo specyficzny. To była grupa filmów, która wykorzystała jakiś ekscytujący temat jak seks, czy jak tu narkotyki by przyciągnąć widzów pewną piętnującą te zjawiska tezą. Pamiętaj to nie były produkcje państwowe, ale robione przez prywatnych przedsiębiorców nastawionych na zysk (film sfinansował pewien kościół, później go odkupił pewnie spytany producent i go przemontował w atrakcyjniejszą formę, bardziej wyuzdaną). Otoczka edukacyjna była pozorowana, nie było innego sposób by poruszyć ten temat jak w takiej formie. Dawniej często młodzi ludzie uczyli się z tego filmu, jak korzystać z narkotyków. Taki mały paradoks.

    Wersja kolorowa powstała 2004 roku, i nierealistyczne kolory był zamierzone, aby całość była jeszcze bardziej zabawna. To kultowa produkcja. Nie można jej brać na serio.

    Trochę dałeś się wkręcić.

    OdpowiedzUsuń